11 Mart 2009, Çarşamba

Aşçı Ceketi

11 Mart 2009, Çarşamba - 18:40

    asci Aşçı ceketleri günümüzde birçok restoranda ve lokantada çalışan aşçıların giymek zorunda olduğu bir iş elbisesi ‘dir. Aşçı ceketi gıda sektöründe çalışan diğer kişilerin giydiği kıyafetlerden biraz daha farklı, daha şık görünen bir giysidir. Bazı mutfaklarda bir anlamda bu ceketi giyen kişi statu olarak diğer çalışanlardan ayrılır. Yemek pişiren kişi, usta aşçı gömleği giyer. Diğer çalışanlar gömlek-pantolon takımlardan oluşan veya iş gömleği dediğimiz uzun, önden düğmeli iş elbiseleri giyerken; yemek pişiren kişi aşçı ceketi giyer. Bu ceket gömlek tipinde olup kısa ve farklı modeldedir.

      Mutfakta hijyen ve temizlik açısından kıyafete özen göstermek gereklidir. Hem gıdaların temizliği hem de kişisel temizliğe önem verilir. Giyilen özel iş elbiseleri yemek yapan kişinin  üzerinden herhangi birşeyin yemeklere kaçmasını engellediği gibi yemek yapan kişiyi  yağ ve sos lekelerinden korur.

asci-yaka

      Bir iş elbisesi olan aşçı ceketinin genelde hakim yaka olarak belirlenmiştir. Önden düğmeli veya kruvaze düğmeli olarak tasarlanır. Önden veya yandan düğmeli olabilir. Boyu uzuncadır, vücudun yemek tezgahına gelen kısmını kapatır. Kol boyları çeşitlilik gösterir. Uzun kollu modelleri çok fazla tercih edilmez iş rahatlığı açısından. Aşçı ceketlerinin hafif kısa kollu olması daha kullanışlıdır. Duble hafif kısa kollar ellerin işlevselliğini artırır. Yazın tercih edilen kısa kollu modeller de vardır. Ceketlerin bedeni çok dar olmadan düz aşağıya inen şekilde dikilir. Beden ve kollar rahat hareket etmelidir. Genelde kruvaze düğmelerle iliklenir. Beş düğme sağda beş düğme solda olmak üzere toplam on düğmelidir. Ayrıca yandan iliklenen modelleri de vardır. Bunlar tek sıra beş düğme ile vücudun ön kısmının hafif sağından iliklenir. Ceplerin bol olması çok önemli değildir. Ama bir veya iki tane cep kullanılır. Bayan ve erkek modelleri arasında fark yoktur. Ama biraz daha vücuda oturan bayan modelleri de yok değildir.

asci1

      İş elbiseleri ‘nden aşçı ceketleri %50 pamuk,%50 polyesterden veya % 100 pamuklu kumaşlardan dikilir. Sık ve yüksek ısılarda yıkamaya uygun bu kumaş kolay da ütülenir. Ceketlerin ütülü olması gereklidir. Hem temizlik açısından hem de şık görünüm açısından önemlidir. Çalışırken lekelere çok maruz kalacağından bu ceketler çok sık yıkanır ve sık ütülenir. Kumaş da dayanıklı olmalıdır. Tüm aşçı ceketleri beyazdır. Seyrel olarak farklı renklerde de üretilir. Ama isteğe göre farklı renklerde düğme, şerit ve biyelerle hareket verilir. Öndeki düğmeler beyaz üstüne siyah olabilir. Veya kollarda ve düğme yerlerinde siyah veya gri ya da farklı renklerde şeritlerle farklılık yaratılır. Altın yaldızlı düğmeler kullanılarak iş elbisesi şıklık kazanır. Ama düz beyaz sade modeller de sıklıkla tercih edilir.

      İş elbiseleri ‘nden aşçı ceketleri birçok restoran, lokanta, mutfak gibi yemek yapılan yerlerde kullanılır. Büyüklü küçüklü firmaların, otellerin, restoranların mutfaklarında aşçılar tarafından kullanılan aşçı ceketleri yaygın olarak kullanılan bir iş elbisesi ‘dir.

Benzer Yazılar