9 Mart 2009, Pazartesi

Askılı Önlükler

9 Mart 2009, Pazartesi - 20:51

      Askılı önlük dendiğinde ilk akla gelen annelerimizin mutfakta yemek yaparken takdığı önlükler gelir. Oysa ki askılı iş önlükleri iş elbiseleri kategorisine girmektedir. Birçok sektörde kullanılan ve çeşitli materyallerden yapılan önlükler farklı modellerde dikilir. Kullanılan işlere göre coton, keten, polyester, kauçuk gibi maddelerden yapılır.

apron1

Boyundan bağlamalı veya geçen, kollardan geçen askılı, belden bağlamalı modelleri üretilir. Çok farklı renklerde cıvıl cıvıl renklerde dikilen askılı önlükler yerine göre kişisel sağlığı da korur. İş elbiseleri ‘nden olan askılı önlükler çeşitli boylarda olur. Diz üstü, diz altı, daha uzun boyda kullanılırlar. Önlerinde cep olabilir isteğe göre değişir.

onluk

      Öncelikle evlerimizde kullandığımız önlükler yemek yaparken yağ ve soslar üzerimize sıçradığında veya bulaşık, çamaşır yıkarken sudan kıyafetimizi koruma amaçlıdır. Kendi zevkimize göre rengarenk, farklı desenlerde önlükler kullanabiliriz. Ev tipi önlükler genelde boyundan askılı ve belden bağlamalıdır. Önlerinde cep olabilir. Çok şık estetik modeller bulmak mümkündür.

      Gıda alanında çalışanlar, pasta üreticileri, restoran, otel mutfağı gibi büyük ve yoğun mutfaklarda çalışanlar iş elbisesi olarak askılı önlük giyerler. Bu önlük modelleri yüksek önlü, diz altında ve belden bağlamalıdır. Ağırlıklı olarak beyazdır. Tamamen bedene oturması günlük kıyafetleri koruma açısından önemlidir. Genelde pamuk-polyester karışımı kumaşlardan dikilmişlerdir. İç kısmı naylon kaplı olanlarıda vardır. Su geçirmemesi açısından önemli bir detaydır. Sık yıkandıkları için dayanıklı kumaşlardan üretilir. Askılı önlükler mutfaklarda leke olabileceği için genelde çamaşır suyuna gelen beyaz kumaşlardan yapılmıştır.

balikci-onlugu

      Balıkçılar da iş elbisesi olarak askılı iş önlükleri kullanan bir gruptur. Hem balık avlayanlar hem de balık satanlar tarafından önlük kullanılır. Balıkçılar sürekli suda olduklarından veya işleri suyla olduğundan su geçirmeyen, kalın plastikten yapılmış uzun askılı önlük giyerler. Balıkçıların kullandığı önlükler boyundan geçmeli, yüksek önlü ve belden bağlamalı bir iş elbisesi ‘dir. Balık avlarken teknede giyerler böylece üstleri kirlenmez ve ıslanmaz. Balık satan kişiler ise balıkları temizlerken iş önlüklerini kullanırlar. Genelde koyu renkli önlükler tercih edilir.

      Kasaplar veya hayvancılık yapanlar da iş elbiseleri ‘nden askılı önlüğü kullanır. Bu grubun kullandığı önlüklerde kalın plastikten, su geçirmez yapılmıştır. Hayvan kesimhanelerinde çalışanlar için kullanımı gereklidir. Dükkanlarda çalışan kasaplar daha çok kumaş askılı önlükleri kullanırlar. Belden bağlamalı ve pamuk-polyester karışımı kumaşlardandır.

bahce-onluk

      İş elbiseleri kullanan bir grup da bahçıvanlardır. Evlerinin bahçelerinde çalışanlar veya bu işi meslek olarak yapanlar askılı önlük kullanır. Boyundan askılı veya kollardan geçmeli, belden bağlamalı modelleri kullanırlar. Önlerinde genelde cep olur ufak bahçe malzemelerini taşımak için.

aprin-kimya1

      Laboratuarlarda çalışanlar kimyasal maddelerle sürekli iç içe olduklarından kendilerini korumalıdırlar. Ciltlerini kapatan iş elbiseleri ‘nin yanısıra yüksek önlü, boyundan kalın askılı ve belden bağcıklı laboratuar önlükleri kullanmalıdırlar. Laboratuar çalışanları için yakıcı ve aşındırıcı kimyasal maddelerin üzerlerine sıçraması tehlikelidir. Bu nedene kumaş dışında daha dayanıklı bir madde olan kauçuktan yapılmış askılı önlükler iş elbisesi olarak kullanılır. Kauçuk dayanıklı bir madde olduğundan kimyasallara karşı dayanıklıdır. Radyoaktif enerji gibi insan için tehlikeli enerjilerle çalışan kişiler için kişisel koruyucu donanımlar gerekir. Bu tip kauçuktan yapılmış önlükler bedeni, iç organları radyoaktif enerjiden de korumaktadır.

      Tüm bunlardan başka birçok alanda da askılı iş önlükleri iş elbiseleri olarak görülür. Kuyumcu atölyelerinde çalışanlar, takı veya ahşap boyama gibi el işi yapanlar kişilerce de rahatça kullanılan önlükler işlev açısından çok çeşitlidir.

Benzer Yazılar