16 Mart 2009, Pazartesi

Emniyet Kemerleri

16 Mart 2009, Pazartesi - 12:12

kemer Tüm dünyada trafik kazası yaralanmaları ve iş kazaları en önemli halk sağlığı sorunlarından biridir. Ölümle sonuçlanan trafik kazalarının ve iş kazalarının çoğu bizim gibi gelişmekte olan ülkelerdedir. Bir ulaşım aracı içinde alınması gereken güvenlik tedbirlerinin başında gelen emniyet kemeri, bir kaza esnasında ölüm ve yaralanma riskini önemli ölçüde azaltan bir düzenektir. İş kazalarında ise emniyet kemerleri kullanmak veya yapılan işle ilgili olarak diğer kişi güvenliğini arttıran iş elbiseleri giymek çok önemlidir.
Arabalar için emniyet kemeri üretimi altmışlı yıllarda standart üretimine başlansa da tüm dünyada yaygınlaşması seksenli yıllardan itibaren olmuştur. Ülkemizde ilk kez, 16.06.1985 tarihinde emniyet kemeri kullanma zorunluluğu kanun kapsamına alınmıştır. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 78’inci maddesi ile “belirli sürücülerin ve yolcuların, araçların sürülmesi sırasında koruyucu tertibat kullanması zorunludur ve emniyet kemerinin hangi araçlarda kullanılacağı yönetmelikte belirtilmiştir.” yönündeki hüküm ile emniyet kemeri kullanılması zorunlu kılınmıştır.

car-belt1

Kullanma kurallarına uygun takılmış bir emniyet kemeri, takan kimsenin bir kaza esnasında taşıtın aniden durması sonucu ya da çarpma etkisiyle koltuktan fırlamasını, bedende oluşan sarsıntının aşama aşama azalmasını sağlar. Başın ve boyun bölgesinin savrularak hasar görmesini belli oranlarda engeller. Çarpmanın etkisini tek bir noktadan alıp vücudun darbelere karşı daha güçlü bölümünü oluşturan bölgelere dağıtarak azaltır. Bu açıdan bakıldığında emniyet kemerlerinin kazaları önleyici değil, öncelikle kafa, boyun ve göğüs yaralanmaları olmak üzere bazı yüksek ihtimalli bedensel hasar görme durumlarına karşı geliştirilmiş bir önlem düzeneğidir. Normal durumlarda takanın rahatça hareket etmesine izin verirken çarpma ya da aniden durma anında otomatik olarak kilitlenirler.

      Arka koltukta oturan yolcuların da emniyet kemeri kullanmasının çok yararlı ve gerekli olduğu yapılan deneyler sonucu tespit edilmiştir. Çarpma ya da aniden durma esnasında arka koltukta oturan yolular hızla öne savrulmakta ve çok ciddi bedensel hasarlarla karşılaşmaktadır. Üstelik önde oturanlar kadar yolu ve aracın durumunu da izlemedikleri için çok daha hazırlıksız yakalanmaktadırlar. Bu yüzden artık üretilen araçların her oturma yeri için bir emniyet kemeri de üretilmesi zorunlu kılınmıştır. İş alanlarında bir çeşit iş elbisesi olarak kullanılan emniyet kemerleri ise halatlar sayesinde yüksekte asılı kalmayı sağlar. Ani düşmelerde kişiyi tutarak yerer düşmesini engeller. Ani hareketlere karşı halatları şok emici özelliktedir.
Ulaşım araçlarında kullanılanların dışında özel amaçlı, çok fonksiyonlu emniyet kemerleri değişik iş sahalarında kullanılmaktadır. Elektrik direklerinde ya da yüksek gerilim hatlarında çalışanların, yüksek yapılarda askıda çalışmak zorunda olanların kullandıkları farklı tasarımı olan kemerler mevcuttur. Doğa sporlarıyla, özellikle dağcılıkla uğraşan kişilerin çok ihtiyaç duydukları bir malzemedir. Bir tırmanma sürecinin hemen her aşamasında kullanımına en çok başvurulan malzemelerin başında gelir. Yüksekten düşmeyi engelleyen, havada sabit bir şekilde asılı durarak iş yapmayı kolaylaştıran iş alanlarında kullanılan emniyet kemerleri vardır.

emniyet-kemeri

İş alanlarında kullanılan iş elbiseleri emniyet kemerleri paraşüt tipi ve bel tipi olarak ikiye ayrılır. Paraşüt tipi olanlar yüksekte çalışan kişilerin düşmesini engelleyen, onları emniyet altında çalışmalarını sağlayan yukarı çıkabilen ve aşağı inebilen mekanizmalı kemerlerdir. Çalışan kişiler bu iş elbisesini bacaklarında geçirerek giyer omuzlardan geçer ve göğüs ve sırtı destekler. Ayarlanabilir kemerlidir. Bağlantı aletleriyle yükseğe çıkmayı ve inmeyi çok kolaylaştırır ve güven altında yapılmasını sağlar. Emniyet halatlarıyla kişiler güven içinde yüksek yerlerde çalışır.

Bel tipinde olan emniyet kemerleri ise direkt bele takılan ve kemerdeki kancalar sayesinde emniyet halatlarıyla yüksekte bir alanda sabitlenerek iş yapılmasını kolaylaştırır. Çalışma pozunu güven içinde korumak için idealdir.
Emniyet halatları şok emici özellikte yapılmıştır.Ani düşmelere veya çekmelere karşı emici bir özelliği vardır. Kişinin vücudunu ani tepkilere karşı korumaya yönelik iş elbisesi ‘dir.

bel-kemeri

Bunların yanısıra bir de bel destek kemerleri vardır. Ağır kaldıranlar için beli destekler. Kaymasını ve sakatlanmaları önler.
İş emniyet kemerlerini genelde elektrik veya telefon işiyle uğraşanlar yüksek direklere çıkarak arızaları tamir ederler. Ayrıca köprü veya bina inşaatlarında çalışanlar, yüksek binaların camlarını silenler, ilk akla gelen kullanıcılardır. Çatı onarımları yapanlar, bacaları temizleyenler de sayılabilir. Kişi can güvenliği açısından bu iş elbiselerini kullanmak zorunludur.

Diğer Yazılar