6 Mart 2009, Cuma

İş Elbiseleri

6 Mart 2009, Cuma - 15:20

İş elbiseleri genel tanımla iş yerlerine giderken giydiğimiz kıyafetler olarak bilinir. Bu giysiler yapılan işin içeriğine göre değişiklik gösterir. Her iş yerinin kendi kuralları vardır. Bu kurallara uygun giyinilir. Müşterilerle yüzyüze gelen kişiler resmi olduğu için, belli bir ciddiyeti temsil ettiği için takım elbise giymek zorundadırlar. Genel olarak takım elbise, gömlek, kravat olarak algılanan iş elbisesi aslında çok çeşitlilik gösterir.medikal onluk

İş elbiseleri üreten firmalar detaylı ve çeşitlilik içeren kıyafetler yapmaya özen gösterirler. Bazı iş verenler firmaları için özel tasarım kıyafetler ister. Üretici firmalarda istenilen ürünlere göre özel tasarınlar yaparlar. Çizimler yapılarak tasarlanan giysiler müşterilerin onayından sonra çeşitli bedenlerde üretilir. Kullanılan kumaşlar da özel olmalıdır. İşin içeriği kumaşları da etkiler. Eğer yapılan iş tehlikeye açık bir iş ise daha korumalı, güvenliği öne çıkarankumaşlardan giysiler üretilir. Eğer daha hareket özgürlüğü içeren veya hijyen gerektiren bir iş kolu için üretiliyorsa sık yıkanabilen, daha ince kumaşlar kullanılır.
İş elbiseleri ‘nin modelleri de değişiklik gösterir. Boyları, kol boyları, cepleri, yakaları ona göre farklı dikilir. Tulumlar, gömlekler, pantolonlar, ceketler çeşitli modellerdedir.
Giysilerde renklerde önemlidir. Ağır iş yapan kişiler daha koyu renkli giysiler kullanırlar. Boya ve yağ gibi lekeleri daha az belli eden renkte kumaşlar kullanılır. Sağlık sektöründe veya gıda sektöründe çalışanlar daha açık renkleri tercih ederler. Temizlik, hijyen ön plandadır. Dış mekanda çalışanlar için reflektörlü yani uzaktan veya gece fark edilebilen fosforlu renklerle kaplı giysiler üretilir.
Üniformalar da iş elbisesi kategorisinde yer alır. Askerler, polisler, hava yollarında çalışanlar, güvenlik elemanları, demiryolları görevlileri, denizyollarında çalışanlar takım elbiseye benzer, ciddiyeti sembolize eden, resmi kıyafetler giyerler. Bunlar erkek ve bayan olarak tek tip üretilirler. Daha çok koyu renklerde ceket -pantolon veya ceket- etek , gömlek, kravat –fular takımlardır.

eldivenİş elbiselerine aksesuarlar da eklenir. Bunları kısaca anlatacak olursak ; vücut güvenliği için gereli olan baretler, eldivenler, gözlükler ve ayakkabılardır. Baretler çarpmalara, vurmalara, düşmelere karşı başı koruyan dayanıklı malzemeden üretilir. Yüzü de koruma amaçlı ön kısmında siperliği olur. Eldivenler kalın kumaşlardan üretilen avuş ve parmakları koruyan daha kalın malzemeden yapılır. Ele tam oturması kulllanım rahatlığı açısından önemlidir. Gözlükler ise gözü koruyan önemli bir malzemedir. Açık veya koyu renk dayanıklı malzemeden yapılması önem taşır. Gözleri çevreleyerek dış etkenlerden korur. Ayakkabılar ayağı tam kavrayan, rahat olan ve dayanıklı malzemeden üretilir. Yük taşınan, inşaat alanları gibi yerlerde kullanılan ayakkabıların parmakları koruyan çelik burunlukları olması önemlidir.
Giysilerde cep kullanımı işlerlik açısından önem teşkil eder. Hastane çalışanlarının, eczacıların, tamircilerin işlerinde kullandıkları malzemeleri üzerlerinde taşımayı sağlayan iş elbiselerindeki ceplerdir. Cepler çeşitli boyutlarda olabilirler. Ceplerin yanısıra kıyafetlerde yapılan iş için gerekli malzemelerin asılabileceği kulpların olması da önemlidir.

Azami güvenlik gerektiren iş kolları için özel elbiseleri dikilir. Gerek kumaşları olsun gerek modelleri olsun farklı ve özeldir. Vücut güvenliği ön plandadır. İşçi sağlığı ve güvenliği açısından iş verenler işçilerin yaptıkları işe uygun iş elbisesi giymelerine ve korunmalarına özen göstermeliler. Bu konuda işçilerin eğitilmesi de çok önemlidir. İş yerlerinde işçi sağlığı ve güvenliği konularında düzenli eğitim seminerleri organize edilmelidir. İş verenler de onlara örnek olmalıdır. Çalışanlar kendi güvenliklerini bilinçli bir şekilde korumayı öğrenmelidir. Bu nedenle özel giysileri en verimli şekilde kullanmalılar. Böylece iş kazalarının önüne epeyce geçilmiş olur.

Çeşitli alanlara üretim yapan fabrikalarda çalışan işçiler kendilerine verilen özel giysileri giyerek beden güvenliklerini sağlamış olurlar. Makinelerle veya kimyasallarla çalışan kişiler sağlam, vücudu kaplayan, kalın kumaşlı giysiler giyerler. Bunun için tulum uygun seçimdir. Bedenen çalışan kişileri gömlek pantolondan daha iyi korur. Kimyasallarla çalışan kişiler vücudunun her yerini kaplayan, ellerini ve kollarını saran uzun eldivenler ve başı-yüzü koruyan şapkalar kullanır. Bunlar baştan ayak bileğine kadar özel tulumlardır. Yüz için ayrıca maske veya gözlüklü başlık kullanılır. Böylece kimyasalların etkileşiminden korunmuş olurlar.

maske

İnşaat alanlarında, madenlerde, ormanda veya tersanelerde çalışan kişiler bedenlerinin dışında özellikle başlarını koruyan baretler kullanmalılar. Baretler sağlam materyalden üretilmiş başı ve kısmen yüzü koruyan başlıklarıdır. İnşaatlarda veya tersanede çalışan kişilerin ellerini de korumaları gerekir. Özel eldivenler bu işi görür. Avuçları ve parmakları koruyucu kısımları vardır. Kullanılan ayakkabılarda önemlidir. Ayakları önündeki demir unsurlarla cisim düşmelerine karşı koruyan özel ayakkabılardır. Bu işçilerin kullandığı kıyafetler soğuk havalar içinde ayrıca üretilmiştir. Soğuğu ve yağmuru geçirmeyen, polyester-pamuk karışımı kumaşlardan dikilirler. Kış için bot kullanımı önemlidir. Altları lastik üstü deri olan botlar suyu ve soğuğu geçirmez.

Arıcılık yapan kişiler çok farklı iş elbisesi kullanır. Bunlar vücudun tümünü saran, kalın, ayak bileği lastikli giysilerdir. Baş için özel uzun ve yüzü kapatan başlıkları vardır. Ellere uzun kalın eldivenler giyilir. Böylece arıların bedenlerinin herhangi bir yerine ulaşması engellenmiş olur.

bahcivan2

Tulum tipindeki iş giysisini genelde temizlik işçileri, tamir işiyle uğraşan kişiler, otomotiv sektörü çalışanları, tesisatçılıkla ilgilenenler kullanır. Belediyelerde çalışan temizlik işçilerinin tek tip tulum modelinde giysileri vardır. Bu kıyafetler bol cepli tercih edilir. İş yaparken kullanılan malzemeleri kişinin üzerinde taşıması için elverişlidir. Büyüklü küçüklü cepler kullanılır. Gömlek pantolon tipi modelleri de dikilir.

reflektörlü

Reflektörlü iş elbiseleri genelde dış mekanlarda çalışanlar kişilerce kullanılır. Bu giysiler uzaktan veya karanlıkta fark edilebilen fosforlu renklerde giysilerdir. İtfaiyeciler, yol yapım işçileri, trafik polisleri, can kurtaranlar, havaalanı bazı çalışanları giyer. Uzaktan ve karanlıkta rahatça fark edilebilme özelliği kişi güvenliği açısından önemlidir. Karayollarında çalışanlar arabalardan korunmak için, havaalanı bazı çalışanları uçakta pilot tarafından kolayca görülebilmek için reflektörlü iş elbiseleri giyerler. İtfaiyeciler yangında duman içinde dikkat çekmeleri için kullanırlar. Can kurtaranların ise denizde kolay görünmeleri önemlidir.

Tüm bunların yanısıra alevalmaz kumaşlardan üretilen giysiler iş elbiseleri ‘nin önemli bölümünü oluşturur. Özellikle itfaiyeciler tarafından kullanılan alevalmaz giysiler yanıcı maddelere yakın çalışanlar için de hayati önem taşır. Gene vücudun her yerini kaplayan alevalmaz kumaşlrdan dikilirler. Özel uzun eldivenler ve özel ayakkabılar aksesuarlarıdır. Eldivenler yanmaz kumaştan ve mümkün olduğunca kalındır. Nedeni elleri sıcaklıktan korumaktır.

chaleur1

Bu tip giysileri bomba imha ekibinde çalışan kişiler de kullanır. Ama onlarınki biraz daha farklılık gösterir. Çok daha kalın, korumalı giysilerdir. Özellikle kol ve bacaklar korunur. Yüz ve baş için ayrı bir başlığı vardır. Patlamalara, yanmalara, parça tesirine karşı mümkün olduğunca vücudun her yerini korur.

İş elbisesi yiyecek-içecek sektörü çalışanları tarafından da giyilir. Burada kişi güvenliğinden çok üretilen malzemenin korunması önemlidir. Bu sektörde üretilen gıdanın hijyeni, temizliği için vücudun ve ellerin kapalı olması gerekir. Özel iş elbiseleri de gıdanın temizliği için önemlidir. Genelde gömlek veya tulum modelinde kıyafetler kullanılır. Mutlaka eldiven ve bone kullanılmalıdır. Eldivenler lateksten hijyenikti, tek kullanımlık olmalıdır. Bonelerde saç dökülmesini önler. Sık ve yüksek ısıda yıkamaya uygun, pamuklu-sentetik kumaşlardan yapılırlar. Kasaplar gömlek dışında ıslanmaz, yıkanan plastikten yapılmıi askılı iş önlükleri kullanır. Hayvan kesim işleriyle uğraşan kimseler kişisel temizlikleri için  plastik pantolon ve önlükler, kalın su geçirmez çizmeler giyerler.

sef1
Restoran veya mutfaklarda çalışan ahçılar, yamaklar da iş elbisesi giyerler. Bunlar gömlek veya önlük şeklindedir. Önden düğmeli olup yakalıdır. Genelde kıyafetin üzerine giyilir. Rahat olmalıdır. Mutlaka bir başlık kullanılır. Ahçı başlıkları model olarak boneden biraz daha farklıdır ama saçları kapatır. Bunlar da pamuklu-sentetik karışımı kumaştan üretilir. Genelde beyaz veya pastel renktedir. Sık ve yüksek sıcaklıkta yıkamaya uygun kumaşlardır. Kolları biraz daha kısa dikilirler. Diğer sektörlere göre estetik burda biraz daha öne çıkar. Biraz daha şık modeller yapılır.
Gıda sektöründe servis görevlileri, garsonlar için bay bayan olarak farklı modeller üretilir. Farklı renklerde takımlardır. Ceket-pantolon veya ceket –etek takımlarıdr. Ceket erine yelek de olabilir. Genelde beyaz gömlek, kravatla tamamlanır. Bayanlar içintek parça elbise de olabilir. Çeşitli renklerde şık, göze güzel ve temiz görünen giysilerdir. Hareket özgürlüğü açısından rahat olmaları da önemlidir.

Uzun gömlek tipindeki elbiseleri genelde sağlık sektörü çalışanları tarafından kullanılır. Günlük giysinin üstüne giyilen önden düğmeli, dize kadar uzanan kıyafetlerdir. Veya pantolon, gömlek olarak iki parça halinde de olabilir. Pamuk-sentetik kumaştan yapılır. Ceplerin olması önemlidir. Kullanılan malzemeleri üstünde taşımak amaçlıdır. Doktorlar, hemşireler, hastane görevlileri kullanır. Genelde beyaz olur ama farklı renkler de kullanılır. Hasta bakıcıların biraz daha farklı olabilir . Renk olarak doktor ve hemşirelerden farklı olur. Doktorlar ameliyatlar için tulum benzeri arkadan bağlanan giysiler giyerler. Kollar ve ayak bilekleri lastiklidir. Hijyenik ve steril giysilerdir. Başı kapatan aynı kumaştan bone kulllanırlar. Genelde mavi renkte olur farklı renkler de kullanılabilir. Eczane çalışanları da bu gömlek tarzında kıyafetin üstüne giyilen iş elbisesi kullanır. Laborantlar ve veterinerler de aynı tip gömlekten giyerler. Hasta bakım evlerinde çalışanlar veya hastane temizlik görevlileri kendi temizlikleri açısından iş giysisi giyerler.

lab
Önden düğmeli, uzun veya kısa gömlek tipinde iş elbisesi ‘ni öğretmenler de kullanır. Kendi giysilerini tebeşir tozundan veya keçeli kalemlerden , kalem akmalarındankorumak için giyerler.

Tüm bunlardan farklı olarak iş elbiseleri olarak üniformaları da saymamız gerekir. İlk akla gelen askeriyelerdir. Daha sonra polisler, havayolları çalışanları, güvenlik görevlileri olarak sıralayabiliriz. Polis üniformaları ceket-pantolondan oluşan giysilerdir. Gömlek ve kravat kullanılır. Polislerin görevlerine göre elbiseler de farklılık gösterir. Dışarda görevli polisler yağmuru ve soğuğu geçirmeyen mont giyerler. Ayakkabı olarak bot kullanılır. Reflektörlü montlar veya yelekler trafik polisleri tarafından kullanılır. Şık takım elbiseler havayolları çalışanları tarafından tercih edilir. Göze hoş, şık, resmi görünen kaliteli kumaşlardan üretilen bay ve bayan olarak ayrılmış tek tip kiyafetlerdir. Üniformalar havayollarında farklılık gösterirler . Her havayolu kendi üniformasını özel tasarlatarak ürettirir.
Üniforma ayrıca binalarda güvenlik görevlisi olarak çalışan kişilerde de kullanılır. Takım elbise, gömlek, kravattır. Koyu ciddi renklerde dikilirlen iş elbisesi ‘dir.

Benzer Yazılar