14 Mart 2009, Cumartesi

İş Eldiveni

14 Mart 2009, Cumartesi - 13:04

      isci-eldiveni Günümüzde dünya nüfusunun önemli bir kesimini etkileyen kentleşme, endüstrileşme süreci temel güvenlik ölçütlerinin konulmasını ve uygulanmasını gerekli kılmaktadır. İş elbiseleri kullanımı bu nedenle yaygınlaşmıştır. İnsanın genel olarak elleriyle çalışması, iş kollarının el emeğine uygun olan bir teknolojiyle donatılmış olması işe ellerin korunmasından başlanmasını gerektirir. Bu da neredeyse çalışan her insanın eldiven kullanmasını zorunlu hale getirir.

       İş elbiseleri kategorisinde sayılan iş eldivenleri farklı mesleklerden insanlar tarafından değişik amaçlar için kullanılır. İnşaat işçilerinden, laboratuvar çalışanlarına, madencilik iş kolundan oto sanayine kadar pek çok alanda kullanılması gerekli olan hatta yasalarca zorunlu kılınmış olan bir materyaldir. Yüksek ısı altında çalışan itfaiyeciler, fırın işçileri gibi meslek gruplarınca kullanılmak üzere özel üretilen eldivenler olduğu gibi, genel kullanım için üretilen rahatlık, dayanıklılık, esneklik gibi pek çok farklı özelliğe sahip olması gereken eldivenler de vardır. Genel kullanımlı iş eldiveni çok farklı materyallerden üretilebilir. Pamuk, deri, nitril, vinil, latex, pvc, hatta metalurji sanayinde kullanılan demir bile üretiminde kullanılır.

      Pamuklu eldivenler pek çok endüstri kolunda temiz ve kirli işleri yapanlar tarafından kullanılan standart eldivenlerdir, kullananlara rahatlık, işe kolay uyum, dayanıklılık sağlar. Ele kolaylıkla oturması açısından kullanılan aletler üzerinde daha iyi bir kontrolün olmasına imkan tanır. Eldivenin yapımında kullanılan pamuğun doğal bir ürün olması nedeniyle giyilen elde alerjik bir etki bırakmaz. Doğal bir madde olmasının bir diğer avantajı, dünyamızın önde gelen sorunlarından olan çevre kirliliğine yol açmamasıdır. Genel amaçlı pek çok alanda kullanıldığı gibi, beyaz eşya üretiminde ve gıda işleme sektöründe kullanımı yoğundur. Bunlar daha ağır işler için avuç içi ve parmaklar için ek parçalar eklenerek koruma kapasitesi arttırılır. Genel olarak işçi eldivenidir. Pamuklu eldivenlere deri parçalar eklenerek sağlamlığı da sağlanan modelleri vardır.

deri-eldiven

      Deri Eldivenler yapılan işten dolayı ortaya çıkabilecek hasarlara karşı eli daha iyi korur. Genelde deri eldivenlerin bileği de koruyacak biçimde yapılması iş güvenliğini çalışan açısından arttırır. İnşaat, tarım gibi sektörlerde, değişik ölçekteki montaj çalışmalarında, ağır endüstri üretiminde iş elbisesi olarak en uygun seçim olup kullanımı yaygındır. Kullanım sırasında ele zarar verebilecek keskin, sürtünme yaratıcı maddelere karşı yüzde yüz önleyici olmasa bile gösterdiği direnç ile diğer eldiven çeşitlerinden sağlamlığı ve uzun süreli dayanıklılığı ile ayrılır.

bulasik-ve-eldiven

      Lastik eldivenler genelde günlük temizlik işlerinde kullanılır. Kalın lasitk eldivenlerdir. Ev işlerinde, bulaşık, çamaşır yıkarken, kimyasal temizlik deterjanlarıyla çalışıken kullanılır. Evler dışında temizlik yapılan restoran, otellerde çalışan temizlik görevlileri tarafından hem kendi hijyenleri hem de sağlıkları açısından kullanılmalıdır.

      Vinil Eldivenlerin çok değişik türleri mevcuttur. Genellikle polyvinyl chloride( PVC) den üretilmişlerdir. Büyük bir kullanım rahatlığına ve ekstra dayanıklılık ve esnekliğe sahiptirler. Pudralı olanları da vardır, düz olanları da. Genelde kimya endüstrisinde, ilaç sanayinde, hastanelerde ve daha birçok alanda iş elbiseleri olarak geniş bir kullanıma sahiptirler.

medical-glove

      Lateks Eldivenler kauçuk ağacından elde edilen bir çeşit sütün kullanımıyla üretilirler. Tek kullanımlık eldivenler olarak genellikle hijyen gerektiren çalışma alanlarında kullanımı tercih edilir. Islak ve kuru durumlarda mükemmel tutuş gerektiren hallerde kullanımı yaygın olup ele tam oturduğu için yüksek dokunma hassasiyetine sahip eldivenlerdir. Medikal alanlarda özellikle kullanılan eldivenler ameliyatlarda kullanılır.

      Nitril Eldivenler doğal lateks proteinleri içermeyip, sentetik lateks kullanılarak üretilirler. Bu yüzden doğal kauçuğa göre üç kat daha fazla dayanıklıdır. Nitril eldivenler kimyasal maddelere ve kesilme ve yırtılmalara karşı dirençlidir. Asit bazlı sıvılardan, kimyasal karışımlardan yüksek koruma sağlar. Bu açıdan başta kimya sanayi olmak üzere bir çok alanda yaygın olarak kullanılan iş elbisesi türüdür.

      Gündelik çalışma hayatımızda kullanımımıza sunulmuş, değişik bir çok malzemeden üretilmiş, farklı ticari sunumları olan, farklı ebatlarda ve kalınlıklarda eldivenler vardır. Her zaman iş güvenliğimizi ön planda tutan bir zihniyete sahipsek, ellerimize en iyi korumayı sağlayan bir eldiven bizim için mutlaka vardır. Çoğu iş kolunda iş elbiseleri kullanımının standartları yasalarla belirlenmiştir. Ama unutmamalıyız ki günlük yaşamımızın her alanında, en sıradan görünen işlerimizde dahi eldiven ellerimizin güvenliği için çok gereklidir.

Diğer Yazılar