9 Mart 2009, Pazartesi

İş Önlükleri

9 Mart 2009, Pazartesi - 12:03

     İş önlükleri çok çeşitli alanlarda kullanılan iş elbiseleri ‘ndendir.  İş önlüklerinin özelliği günlük kıyafetlerin üzerine giyiliyor olmasıdır. Rahat harekete izin veren ama vücudu yeterince saran, günlük kıyafetlerin üstüne rahatça giyilebilen bir giysidir.
     Genel olarak boyu diz altında olur ama daha kısa modelleri de çeşitli alanlarda kullanılır. Önden düğmeli, yandan düğmeli, arkadan düğmeli olması kullanım alanlarına göre değişiklik gösterir. Kol boyları da farklı dikilir. Önlüklerde mutlaka cep kullanılır. Çeşitli boyutlarda cepli modeller vardır. Cepler iş için kullanılan malzemeleri taşımak için kullanışlıdır.

kolsuz
İş önlükleri ‘nin renkleri de çeşitlilik gösterir. Genelde beyaz ağırlıklı dikilen iş elbiseleri pastel renkler olan pembe, mavi, krem renklerde de olur. Pötikareli kumaşlardan iş önlükleri genelde temizlik sektöründe kullanlır. Daha koyu renkli olan iş önlükler’inin tamirhanelerde kirin, lekenin çok olabileceği yerlerde kullanıldığı görülür.
     İş elbisesi olarak kullanılan önlüklerin kumaşları önemlidir. Pamuklu-polyester karışımı kumaşlardan üretilen ürünler hizmet sektöründe çalışanlar tarafından yoğun kullanılır. Yanıcı, delici maddelere maddelere karşı korunaklı kumaşlardan yapılan önlükler de vardır. Bunlar daha çok kimyasal maddelerle çalışan kişiler tarafından kullanılır. Kimyasallara karşı dayanıklı kalın kumaşlardan üretilir. İş alanlarına göre kumaş kalınlıkları, yapıları değişir. Kumaşların sık yıkamaya elverişli olup çekmeyen kumaşlar olmalıdır. Çünkü iş önlükleri ‘nin kullanıldığı alanlar genelde gıda sektörü, sağlık sektörü, otomotiv sektörü, temizlik sektörü gibi temizliğini hijyenin önemli olduğu alanlardır. Genel olarak gabardin, viskon veya polyester karışık kumaşlardan üretilen iş önlükleri %100 pamukta olabilir.
     İş elbiseleri çeşitli bedenlerde dikilir. Kol boyları, uzunlukları, beden genişlikleri kişinin yapısına göre değişir. Uzun kollu, yarım kollu veya kısa kollu olan modelleri vardır. Ayrıca kolsuz açık yakalı, dıze kadar, gene giysi üzerine giyilen önlükler de bulunur. İş önlüklerinin içinde kıyafetlerimiz olduğundan biraz büyük almakta yarar vardır.
     Sağlık sektöründe kullanılan iş önlükleri hareket rahatlığı sağlayan, çeşitli bağlama stillerinde dikilmiş, sentetik karışık kumaşlarda, leke tutmayan iş elbiseleri ‘ndendir. Doktorların giydikleri uzun, gömlek modelinde yakası çok kapalı olmayan genelde önden düğmeli modellerdir. Ameliyata girerken doktorlar ve hemşireler genelde mavi renkte steril edilmiş kumaşlardan iş önlükleri giyerler. Bunlar arkadan bağlamalı stildedir. Boğaza kadar kapalı, diz altına kadar uzayan ameliyat önlüklerinin kolları lastiklidir. Bunlar leke tutmaması açısından daha çok sentetik kumaşlardan dikilir. Hastane çalışanları ayrıca daha kısa, bel altında biten,genişçe, gene kıyafetin üzerine giyilen modelleri de kullanır. Uzun ve kısa model iş önlüklerini veterinerler, diş doktorları, eczacılar, laboratuar çalışanları da kullanmaktadır.mavi
     Laboratuarda çalışan kişiler klasik iş önlükleri ‘ni kullanır. Ayrıca yanıcı, delici kimyasallara karşı dayanıklı kumaşlardan üretilmiş iş önlükleri bu sektörde kullanılır. Farklı renklerde olup genel olarak beyaz dikkat çekicidir. Farklı renk olarak açık mavi, pembe dikkat çekicidir.
     İş elbiseleri ‘nden olan iş önlükleri gıda sektöründe de dikkat çeker. Gıda üretimi yapan fabrikalarda özelllikle kullanılır. Diz altında ve uzun kollu olan modeller tercih edilir ama farklı modeller de kullanılır. Üretilen gıdaların hijyeni için iş elbisesi kullanımı önem taşır. Gıda sektöründe vücudun, başın ve ellerin kapalı olması önemlidir. Önden düğmeli, yakalı ve cepli önlükler kullanılır. Kolları lastikli de olur. Beyaz ve pastel renklerde üretilen kıyafetler terletmeyen, sık yıkamaya uygun kumaşlardan dikilmesi önemlidir. Bunlar gabardin, pamuklu olur.ahci
     En akılda kalan aşçıların giydiği daha kısa yandan veya önden düğmeli, hafif yarım kollu iş önlükleridir. Genelde kıyafetin üstüne giyilir. Beyaz olarak kullanılır. Bazı lüks restoranlarda aşçılar gerektiğinde müşterilerle yüzyüze gelebilecekleri için ve diğer mutfak çalışanlarından farkı olması için daha şık modellerde dikilir.
     Ayrıca şarküteri çalışanları, gıda büfelerinde çalışanlar, pastane çalışanları kısaca gıda hizmet sektörü çalışanları iş önlüğü kullanır. Temizlik açısından önemlidir. İş önlüğü yanısıra bone ve eldiven de kullanmaları gerekir. Hem kişisel kıyafet temizlikleri açısından hem de yiyecek-içecek temizliği için önlük kullanımı gereklidir.
     İş elbisesi olarak iş önlüklerini kullanan bir başka sektör de temizlik sektörüdür. Otellerde, hastanelerde, fabrikalarda, şirketlerde temizlik görevlileri uzun, önden düğmeli, kuşaklı veya kuşaksız, cepli iş önlükleri kullanır. Birçok iş yerinde zorunlu tutulmuştur. Çalışanların kıyafetlerini temizlik malzemerinden, tozdan, kirden korumak için üretilir. Temizlik sektöründe kullanılan önlükler beyaz dışında daha renkli üretilir. Mavi, pembe olduğu gibi pötikareli kumaşlardan da dikilir.

önlük
     İş önlükleri ‘ni kullanan bir başka iş kolu ise çeşitli üretim yapan fabrikalar, otomotiv sektörü, tamirhanelerdir. Tamir işiyle, tesisat, elektrik işiyle uğraşanlar iş önlüğü kullanır. Günlük giysilerin üzerine giyilen iş önlükleri genelde koyu renklidir. Koyu mavi, kahverengi gibi kir kaldıran renkler kullanılır. Kumaşlarda sık yıkanabilen, delinmelere karşı dayanıklı kalın keten veya gabardin kumaşlardır. Çok cepli olması gerekir. İşle ilgili kullanılan aletlerin ceplerde taşınması kişiye kolaylık sağlar.
     Eğitim alanında öğretmenler kıyafetlerinin üstüne iş önlüğü giyerler. Tebeşir ve kara tahtanın kullanıldığı okullarda tebeşir tozu ve lekelerinden korunmak için iş önlüğü giyilir. Tebeşir kullanılmayan beyaz tahta ve keçeli kalem kullanılan eğitim mekanlarında da kalem lekelerinden kıyafetlerini korumak için iş elbiseleri kullanılır. Genelde beyaz olmasının yanısıra pastel renklerde görülür.

Benzer Yazılar