21 Mart 2009, Cumartesi

Kazak

21 Mart 2009, Cumartesi - 21:14

polo yaka kazak       Kazaklar yün veya merserize iplerden üretilen triko giysilerdir. Günlük hayatımızda özellikle kışları sürekli kullandığımız kazakların çok çeşidi vardır. Soğuktan korunma amaçlı giyilir, erkek ve bayan modelleri bulunur. Erkek ve bayan modelleri birbirine benzerlik gösterse de bayan modelleri her zaman daha süslü ve renklidir.

      Piyasada bulunan satın alabileceğimiz kazaklar çok çeşitli modellerdedir. Bunların yanısıra elde de kazak örülebilir. Elde örülen kazaklar örnek çıkarılarak örülür. Tek veya gömlek üstüne giyilen kazaklar vücudu sıcak tutan, rahat bir üst giysidir. Çok renkli, desenli, dar veya bol modelleri bulunmaktadır.

erkek kazak

      Erkek kazakları altı lastikli veya düz olup, yakası çeşitlilik gösterir. Yakaları bisiklet olan olanlar klasiktir. “V” yakalı kazaklar gömlek üzerine giyilir ve şıktır. Polo yaka kazaklar tişört üstüne giyilebilir. Dik yakalı kazaklar ise tek giyilir, boynu ve boğazı korur. Çok soğuk havalar için idealdir. İş elbiseleri olarak giyilen kazaklar genelde gömlek üstüne kullanılır. Erkek kazaklarının beden kısmı çok dar olmaz. Boldur veya hafif bedene oturur. Düz renklerin yanında, desenli modelleri de sık kullanılır. İş elbisesi olarak üretilen kazaklar düz ve koyu renklerdedir.

dik yakalı kazak

      Bayan kazakları erkek kazaklarına göre daha çeşitlidir. Bisiklet yakalı, “V” yakalı, polo yakalı veya geniş yakalı , boğazlı tipleri piyasada mevcuttur. Genelde bayanlar vücuda oturan modelleri tercih ederler. Bu trikolar ceket içlerinde, kumaş pantolonlarla, eteklerle çok kullanışlıdır. Spor kazaklar da çok giyilir. Daha bol veya uzun tiptedir. Kotlarla veya pantolonlarla uzun, bol kazaklar şık durur. Bayan kazakları gömleklerle veya tişörtlerle de giyilir. Kol boyları uzun veya kısa olabilir. Renkleri çok çeşitli ve desenleri farklı farklıdır. Değişik yünlerden ince veya kalın kazaklar üretilmektedir. Kazak model renklerine moda yön vermektedir. Yılın modasına göre kazaklar üretilir. Elde kazak ören bayanlar modayı takip ederek örecekleri kazakların modellerini belirlerler.

v yakali kazak

      Kazaklar soğuk havalarda iç mekanlarda giyilen rahat giysilerdir. İş elbisesi olarak kazak üretimi sınırlıdır. Ama çalışan kişiler işlerine giderken iş elbiseleri ‘nin içine kazak giyerler. Askerler için yapılan kazaklar asker eşyaları satan dükkanlarda bulunur. Asker kazakları kalın yünden ve kol kısımları sağlamlaştırılmıştır. Renkleri yeşil, toprak rengi gibi kamuflaj renklerindedir. Polisler de kazak kullanır. Polis iş elbiseleri olan kazaklarda polis amblemi bulunur. Arka kısmında “polis” yazabilir. Güvenlik görevlileri de kazak kullanır.

      Yünlerden örülen kazaklar kış için ideal giysilerdir. Baharda ve yaz geceleri tercih edilen merserize iplerden örülen kazaklar daha ince tiptedir. Herkes tarafından kullanılan kazaklar günlük hayatımızın vazgeçilmez giyisilerdir

Diğer Yazılar