10 Mart 2009, Salı

Önlük

10 Mart 2009, Salı - 12:10

kurabiyeli Önlük kelimesine iş elbiseleri ‘nden farklı olarak genek bakılacak olursa çok fazla çeşitleri vardır. İş hayatında kullanılanların yanısıra evlerde, mutfaklarda kullanıldığı gibi bebek ve çocuklar içinde önlükler vardır. Önlük kelimesi anlaşılması çok kolay olarak vücudun ön kısmını korumak için üretilen bir malzemedir. Kapsamlı bir kelime olarak kullanılır.
      İş elbiseleri olarak kullanılan önlük gıda üretimi yapan firmalarda, restoranlarda, laboratuar çalışanları tarafından, kasaplarca, balıkçılık yapan kişilerce kullanıldığı gibi sağlık sektöründe de kullanılır.

kasap

Gıda sektöründe de gömlek tipinde kıyafet üstüne giyilen ve direkt giyilen iş önlükleri kullanılır. Yanısıra boyundan ve belden bağlamalı önlüklerinin kullanıldığı görülür. Aşçılar gömlek modeli iş önlüğü kullanmanın yanısıra bu kıyafetin üstüne sadece belden bağlamalı uzun önlükler de kullanır. Ayrıca garsonların da önlük kullandığı bilinir. Garson iş elbisesi biraz daha özen isteyen modellerdir. Ama bazen bu modellere önlük eklenebilir. Önlüklü garson iş elbiseleri tasarlanmıştır. Veya bazı lokantalarda günlük kıyafetlerinin üstüne askılı iş önlükleri kullanarak servis yaptıkları da görülür.

Sağlık sektöründe ve laboratuarlarda kullanılan önlükler daha çok kıyafet üzerine giyilen ve vücudun tümünü kapatan önlük tipidir. Ama ayrıca askılı iş önlükleri ve sadece belden bağlamalı iş önlüklerinin de kullanıldığı dikkat çeker. Fakat yapılan işe göre önlüklerin malzemeleri de değişik gösterir. Laboratuarlarda kimyevi maddelerle çalışanlar kauçuktan yapılmış koruyucu özelliği yüksek askılı iş önlükleri kullanır. Sağlık iş elbiseleri olarak kullanılan önlüklerin kumaşları genelde pamuk-polyester karışımıdır.
Sanayi alanında da bazı işlerde çalışanlar tarafından önlük kullanılır. Marangozlar, boyacılar, tamir işiyle uğraşanlar önlük giyerler. Farbrikalarda üretimde çalışanlar da çeşitli önlükler kullanır.

otel

Temizlik sektöründe önlüklerin çok sık kullanıldığı bilinmektedir. Otellerde, restoranlarda, hastanelerde temizlik görevlileri önlük giyerler. Kıyafetin üstüne giyilen önlükler genelde pamuklu kumaştan dikilir. Boyu genelde diz altında olur kısa veya uzun kollu modelleri vardır. Cepli olması önemlidir. Bu sektörde çalışan kişiler ayrıca askılı önlükleride kullanır. Askılı önlüklerin üstü kumaş iç kısmı naylon kaplı olanları vardır. Bunlar suyu geçirmez cinstedir. Bulaşık yıkayan kişiler gibi suyla temas halinde çalışanlar açısından bu tip önlükler önemlidir.

Ayrıca kozmetik sektörü çalışanları da iş elbiseleri kullanırlar. Kuaförler, güzellik uzmanları kıyafet üstün giyilen gömlek şeklinde önlükler kullanırlar ama askılı önlüklerinde giyildiği dikkat çeker.

Tüm bunlardan ayrı olarak iş elbiseleri dışında da önlük kullanılır. Evlerimizde temizlik veya yemek yaparken kıyafetlerimizi lekelerden, sudan korumak için askılı önlük veya sadece belden bağlamalı önlük kullanırız. Ahşap boyama, takı gibi el işi uygulamaları yaparken de önlük kullanılmasında yarar vardır. Bebeklerin veya çocukların yemek yerken üzerlerinin kirlenmesini önlemek için boyundan bağlamalı küçük önlükler kullanılır.

2-onluk1

Önlüklerin iş elbisesi olarak kullanılanları ve evlerimizde günlük hayatımızda kullandığımız önlüklerin sağlığımız ve temizliğimiz için önemli olduğunu hatırlamalıyız. Mutfağımızda, bahçemizde çeşitli işler yaparken kullandığımız önlükler evlerimizde de sıklıkla kullanılır. Genellersek iş elbisesi olarak önlük kullanımı sağlık sektöründe hijyen, hasta sağlığı ve sağlık çalışanı donanımı açısından önemli yer tutar. Gıda üretiminde çalışanların önlük kullanması gıda temizliği için çok gereklidir. Bu nedenle önlükler hayatımızın vazgeçilmez bir unsuru haline gelmiştir.

Benzer Yazılar