15 Mart 2009, Pazar

Reflektörlü İş Elbiseleri

15 Mart 2009, Pazar - 23:56

ref-yagmurluk Yüksek görünürlüğe sahip iş elbiseleri, ışığı yüksek derecede yansıtıcı özellikleri olanlardır. Bu giysilerin görünür olan yüzeyleri üzerinde reflektör adı verilen ve ışığı yansıtma özellikleri olan şeritler kullanılır. Bu tür şeritlerle donatılan giysiler tehlikeli ortamlarda görselliği ve algılamayı en üst düzeye çıkararak olası tehlikelere karşı giyeni korur. Bir giysi üzerinde birkaç tane reflektörlü şeritler yapılırsa giyen kişinin görünürlüğü artar. Reflektörlü şeritlerden ayrı olarak bu tip amaca hizmet eden giysiler fosforlu veya floresan dediğimiz kumaşlardan da dikilir. Bu kumaşların üzerine ek olarak bir de reflektörlü şeritler yapılır. Böylece gece ve gündüz kişinin görünürlüğü sağlanır.

      Floresan ve ışığı yansıtıcı malzeme bir araya geldiğinde ve siz bunları üzerinizde taşıyorsanız belli bir mesafeden mutlaka fark edilirsiniz. Floresan malzeme parlak gün ışığında ya da yetersiz gün ışığında ya da kapalı havalarda işlevseldir. Floresan kumaşlar genellikle turuncu, sarı ya da yeşil olur. Reflektör yani yansıtıcı malzeme sadece geceleri iş görür. Kendisi bir ışığa sahip olmayıp aracın ışığını geriye yansıtır. Yol kenarlarında da bulunan halk arasında “kedi gözü” adı verilen reflektör geceleri üzerine gelen ışığı yansıtır. Tamamıyla güvende olmak ancak hem fosforlu kumaşların hem de reflektörlü şeritlerin bir arada kullanıldığı iş elbiseleri kullanmakla mümkün olur.

ref-mont-sari1

      Reflektörlü giysiler dış mekanlarda görev yapan kişiler tarafından giyilmesi zorunludur. Trafikte, yollarda gece-gündüz görünmeleri açısından, uzaktan fark edilmeleri açısından bu tür giysiler giymeleri güvenliklerini sağlar. Genelde bu kıyafetler montlar, ceketler, pantolonlar, yağmurluklar veya baretlerdir. Tulumlarda da reflektörlü malzeme kullanılır. Bu iş elbiseleri ‘nde amaç hem hava şartlarından çalışan kişiyi korumak, hem çeşitli ek malzemelerle beden güvenliğini sağlamak hem de kişinin görünürlüğünü arttırarak kişi güvenliğini sağlamaktır. Yapılan işin içeriğine göre giysi dizayn edilir, kumaş ve renk ona göre seçilerek gerekli reflektör şeritleriyle tasarlanır. Kıyafetin beden kısmında, kollarında ve sırt kısmında kalın kedi gözü (reflektörlü) şeritler yapılmalıdır. Pantolon veya tulumların paça kısımlarında, ceketlerin kol uçlarında ve sırtında ikişerli, üçerli kalın şeritler yapılır. Ayrıca iş elbisesi fosforlu renklerle lacivertin kombine edilerek kontrast oluşturacak şekilde de tasarlanır.
Sarı ya da portakal rengi bu tür giysilerde çok populerdir. Çok parlak olmayan malzeme üzerine şeritler halinde kullanımı da hayli yaygındır. Genelde fosforlu sarı veya portakal rengi kıyafetlere beyaz kalın reflektör şeritleri monte edilir. Aralara renk olarak lacivert eklenebilir. Böylece hem gündüz hem de gece kişi güvenliği sağlanır. Fosforlu kumaş uzerine kalın reflektör şeritlerin yapıldığı yeleklerin sadece görünürlük amacıyla da kullanıldığı bilinir.

fosforlu-gom

Açık alanlarda gece çalışanlar, özellikle de otoyol, yol ve tali yollarda çalışmak durumunda olan personelin iş güvenliği açısından son derece gerekli kıyafetlerdir. Çalışan personelin can güvenliği açısından olduğu kadar işin yapıldığı bölgeden geçmek durumunda olan ve çalışmalardan haberdar olmayan üçüncü şahısların da güvenliği açısından önem taşır. Normal iş elbiseleri ile karşılaştırıldıklarında rahatlık ve konfor açısından farklılık göstermemekle birlikte sadece daha fark edilir işaretler taşırlar.

Reflektör taşımaları çalışanları dışarıdan bakıldığında çok daha görünür kılarak çalışanın iş riskini azaltır. Aynı zamanda çalışanlar açısından da kendilerini daha güvenlikte hissedecekleri ve daha rahat çalışacakları için, iş verimini artırıcı bir rolü olduğu da göz ardı edilemez. İşverenin iş güvenliği sorumluluğu açısından bakıldığında da bu tip işlerde çalışanların mutlaka bu böylesi uzaktan görünür olması gerekli bir önlemdir. İş elbiseleri üzerine yansıtıcı şeritler takılarak oluşturulan bu tip kıyafetler, küçük gibi görünen ancak çoğu zaman hayat kurtaran önlemlere iyi bir örnektir. Yapılan işe uygun kıyafet seçimi en az işin kendisi kadar önem kazanmaktadır. İşi yapanların can güvenliği bazen bir kıyafet seçimi kadar basit bir ayrıntı yüzünden tehlikeye girebilir. Ayrıntılar önemlidir. Her iş için doğru bir iş elbisesi vardır ve bunun sayesinde iş de doğru yapılır.

ref-tulum

      Çoğu ülkede yasalar bazı iş kollarında çalışma esnasında reflektörlü iş elbiseleri giyilmesini zorunluluk haline getirmiştir. İtfaiyeciler, ambulans görevlileri, trafik polisleri, havaalanı pist çalışanları, yol işçileri gibi. Bu tür görevleri olan kişiler zor koşullarda çalışmakta ve yaptıkları iş icabı fark edilmeleri gerekmektedir. Kalabalıktan ayırt edilmeleri hem işlerini rahatlıkla yapabilmelerine olanak sağlamakta hem de gerekli durumlarda, kaotik ortamlarda başvurulacak kişiyi belirtmektedir.

      Yasalarca zorunlu kılınmasa bile farklı kullanım alanları da vardır. Örneğin avcıların bu tür malzemeyle donatılmış yelek ya da ceket giymeleri gereklidir. Çünkü fark edilmedikleri sürece arkadaşları tarafından vurulma riskleri her zaman mevcuttur. Ya da otopark bekçilerinin reflektörlü bir iş elbisesi giymesi gereklidir. Çünkü aracını park etmek için manevra yapan sürücünün görevliyi görememesi mümkündür.

      Bir bisiklet sürücüsü için trafikte karşılaşılan riskler hayli yüksektir. Bir araç sürücüsü dikkatini diğer araçların hareketine yönlendirdiği için bisiklet sürücüsünün farkına varamaz ya da bisiklet sürücüsü aracın ayna sisteminin kör noktasında kaldığı için yapılacak olan manevrada o göz önüne alınmaz. Ama daha yüksek görünürlüğü olan bir giysi kullanmakla uzak mesafelerden bile araç sürücülerinin görüş hattına girmelerini , onların dikkatlerini kendi üzerine odaklanmalarını sağlar.

      Reflektörlü iş elbiseleri dış mekanlarda çalışan kişilerce kullanılan, gece ve gündüz onların görünürlüğünü arttırarak güvenliklerini sağlaması açısından çok önemli bir iş elbisesi türüdür. İşçi güvenliği açısından kullanılması zorunludur.

Diğer Yazılar