19 Mart 2009, Perşembe

Yelek

19 Mart 2009, Perşembe - 16:26

kumaş yelek          Yelek kolsuz bir üst giysidir. Kolsuz olması en büyük özelliğidir. Diğer tüm özellikleri farklılık gösterir. Kullanım alanları da çok geniştir. Fabrikasyon ve el işi yelekler vardır. Yelek modelleri modaya bağlı olarak değişim gösterdiği gibi hanımların elde ördüğü yelekler de kendi yaratıcılıklarına bağlıdır. Bu arada iş elbiseleri olarak üretilen yelekleri de unutmamak lazım. Özel kumaş ve modellerde iş yelekleri piyasada bulunmaktadır.

         Yelekler bayanlar, erkekler ve çocuklar tarafından giyilir. Bebeklere uygun örgü yelekler giydirme rahatlığı açısından kullanışlıdır. Erkek ve bayan yelek modelleri genel olarak birbirine benzerlik gösterir. Ama bayan modelleri erkeklere göre daha üste oturan, dar ve süslüdür. Bebek ve çocuk yelekleri ise rengarenk cıvıl cıvıl yapılır. Örgü yelekler genelde iş elbisesi olarak pek tercih edilmez. Piyasada bulunan bazı triko yelekler genelde bayanlar tarafından gömlekler üzerine kombine edilerek şık hale getirilebilir. Triko yelekler kotların üstüne de giyilerek spor tarz yaratılır.  Üst giysi olan yelekler çeşitli kumaşlardan üretilmektedir. En sık kullandığımız örgü yelekler kışın yünlerden yazın ise merserize iplerden örülmektedir. Örme örnekleri çıkarılarak farklı örgü tarzlarında yelekler yapılır.

saten özel günler için

      Kumaş yelekler ise fabrikasyon olup daha çok modaya göre yön bulur. Bunların takım elbiselerin içine giyilen tipleri ve tek kullanılan cinsleri vardır. Takım elbiselerin içine giyilen yelekler aynı zaman iş elbiseleri sınıfına da sokulabilir, bedene tam oturan arkası astardan oluşan önden küçük düğmeli modellerdir. Kumaşları takım elbisesinin kumaşından olduğu gibi farklı uyumlu kumaşlardan da olabilir. Yünlü, pamuklu veya polyester karışık kumaşlardan dikilir. Ayrıca bu şık yelekler damatlar tarafından da giyilir. Ama bu yelekler özel günde giyildiği için saten veya benzeri kumaşlardan farklı renklerde piyasada bulunmaktadır. 

      Kumaş yelekler bayanlar tarafından işe giderken gömlek üstüne iş elbiseleri olarak giyildiği gibi spor kıyafetlerle de giyilir. Çok renkli kumaşlardan üretilen bayan yelekleri beli kuşaklı veya farklı tarz yakalarda satılmaktadır. Boyları da çeşitlidir. Uzun yelekler veya belden daha yukarıda kısa yelekler vardır. Hatta bolero tarzı ama kolsuz olduğu için yelek ismi verilen tipleri vardır.
Kumaşlar dışında deri yelekler de dikkat çeker. Deri veya süet yelekler daha spor duran gömlek veya tişörtlerin üzerine giyilebilen modellerdir.

kışlık yelek

      Bir de spor yelekler vardır. Bunlar anorak tipinde olur ve soğuktan yağmurdan, rüzgardan koruma amaçlıdır. İçi muflonlu ve üzeri yağmur geçirmez kumaştan kaplıdır. Kapitone dikim tarzında da olabilir. Bu yelekleri dışarda spor yapanlar, yürüyüşe çıkanlar, bisiklete binenler tercih eder. Rahat hareket ederken soğuktan koruyan giysilerdir. Genelde fermuarlı olan bu yelekler bel altında biter.

      Bunların yanısıra çok cepli yelek modelleri vardır. Bunlar da iş elbiseleri olarak kullanıldığı gibi gündelik hayatta da giyilir. Gazeteciler, muhabirler, kameramanlar çok cepli ve yazları kalın olmayan bu yelekleri giyerler. Amaç özellikleri ceplerinden yararlanmaktır. Cepli olmaları kişilere avantaj sağlar.
İş elbisesi olarak üretilen yelekler kalın muflonlı içlikli ve su geçirmez üst katmanlıdır. Bu modelleri dış mekanlarda çalışanlar tercih eder. Polisler, güvenlik görevlileri gibi çalışan kesim kullanır.

çok cepli yelek

      Reflektörlü yelekler ise kişi güvenliği açısından önem taşır. Fosforlu kumaşlardan ve reflektörlü şeritlerden oluşan yelekler uzaktan rahat seçilir ve geceleri rahat görünürler. Bu nedenle yol yapım çalışanları, çöpçüler, itfaiyeciler, ambulans sağlık görevlileri gibi kişiler mutlaka reflektörlü yelekler giymelidirler. Reflektörlü iş elbiseleri ‘nin kalın, içi polarlı olan soğuğu kesen modelleri olduğu gibi ince ,giysi üstüne giyilen sadece görünürlüğü arttırma amaçlı kullanılan tipleri de mevcuttur.

Diğer Yazılar